#Zespół Downa

Pola ZB

Październik jest miesiącem budowania świadomości na temat zespołu Downa. Nasza agencja chciałaby przybliżyć Wam nieco ten temat. Wśród naszych modeli takich osób jest bardzo dużo: są to małe dzieci, nastolatkowie oraz osoby dorosłe. Każda z nich jest indywidualnością.

Ania, ZB

Niestety w naszym społeczeństwie nadal utrzymuje się wiele stereotypowych poglądów na temat zespołu Downa, mimo że jest jednym z najlepiej opisanych i zidentyfikowanych medycznie zaburzeń genetycznych. Uogólniając, twierdzi się, że osoby z ZD są towarzyskie, kochające, ale niezbyt rozgarnięte. To powoduje, że większość ludzi myśli, iż wszystkie te osoby są bardzo do siebie podobne. W codziennym życiu jest jednak zupełnie odwrotnie. Wiele badań naukowych (Buckley, 2005; Kumin, 2000; Cicchetti, Beeghley, 1990; Dtratford, Gunn, 1996) w dużej mierze także zaprzecza takim uogólnieniom. Właśnie duże zróżnicowanie indywidualnego rozwoju tych dzieci to aspekt przeważający. Wśród dzieci z zespołem Downa istnieje duża rozpiętość pod względem zachowania, charakteru czy nawet możliwości uczenia się, talentów. Nie ma dwóch identycznych osób z ZD, podobnie jak u ludzi bez tego zespołu. Zespół Downa to zaburzenie genetyczne, które jedynie towarzyszy im w ich życiu na co dzień.

Marysia ZB

Dzisiaj pragniemy Wam przypomnieć naszych Modeli z ZD. Każda z tych osób została opisana i przedstawiona na naszych portalach społecznościowych.

Bibliografia:

Kaczmrek B.B., Wspomaganie rozwoju dzieci z zespołem Downa – teoria i praktyka, Wydawnictwo Impuls, Kraków 2008;