#REWOLUCJAwMODZIE

Nasz pierwszy projekt pod tytułem #REWOLUCJA w MODZIE zakończony został pokazem mody w Szkole Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią. Od lutego nasi modele brali udział w sesjach fotograficznych – zarówno plenerowych, jak i w profesjonalnym studio.

Wszystkich uczestników projektu traktowałyśmy indywidualnie. Każda sesja zdjęciowa była dla naszych modeli swego rodzaju terapią, podnosiła ich poczucie wartości, ponadto dzięki projektowi ZEBRAblue mieli oni możliwość zaistnienia w przestrzeni publicznej, między innymi na portalach społecznościowych takich jak Facebook oraz Instagram.

Dzisiejszym światem rządzą stereotypy. Ludzie kierują się nimi, bo chcą znaleźć potwierdzenie tego, co już wiedzą albo zakładają. Tutaj przychodzi na myśl modeling, w którym narzucono sztuczne bariery. Projekt #REWOLUCJA w MODZIE to wiele działań mających na celu   oryginalnością osób z niepełnosprawnością zmieniać oblicze mody, szerzyć tolerancję oraz przesuwać bariery myślowe. Jako współtwórczynie ZEBRAblue marzymy, aby ludzie odrzucili wszystkie założenia na temat innych i otworzyli umysły, żeby wpuścić do środka świeże pomysły.

Chcemy, by ludzie poszerzali swoje horyzonty, poznawali świat od nowa i pozwolili światu się zaskoczyć. ZEBRAblue powstała z myślą o wspomaganiu osób z niepełnosprawnością na rynku pracy. Jesteśmy głęboko przekonane, że modeling jest obszarem, w którym te osoby spokojnie mogłyby się odnaleźć. 

Za granicą modeling osób niepełnosprawnych nie jest już niczym nowym, a tym bardziej zaskakującym. Dla Debbie van der Putten i Viktorii Modesty Moskalovej brak kończyny nie był przeszkodą w osiągnięciu sukcesu. Melanie Gaydos ma rzadką wadę genetyczną, mimo to doceniana jest wśród wielu fotografów. Jillian Mercado porusza się na wózku inwalidzkim – nie przeszkadza jej to jednak w karierze fotomodelki. Shaun Ross został gwiazdą dzięki albinoskiej urodzie, a Chantelle Brown-Young jest dumna z wrodzonej choroby skóry. Dlaczego w Polsce nie stworzyć takiego środowiska dla ludzi niepełnosprawnych? 

Polecamy naszych modeli. Trudno opisać ich świeżość, oryginalność i szczerość w tym, co robią. Są po prostu niesamowici. Pokazują, że w życiu nie ma barier, których nie da się pokonać. Chciałybyśmy, aby niepełnosprawność, która teraz wzbudza w ludziach współczucie, stała się dla nich schodami do osiągnięcia sukcesu i spełnienia marzeń. Na świecie się udało. Może czas na Polskę?

Tekst: J.N./ Patrycja Michalik