#INNOŚĆ JEST TERAZ W MODZIE

Myśląc nad następnym artykułem na bloga, natknęłam się na cytat: „inność jest teraz w modzie”. Czyż nie jest on intrygujący?

W XXI wieku ludzie zaczynają dostrzegać osoby niepełnosprawne, ich wyjątkowość oraz szczerość w tym, co robią. Na światowych wybiegach pojawiają się osoby z różnymi dysfunkcjami, chorobami i nie tylko. Niepełnosprawność zaczyna być modna. Zaczęłam się zastanawiać: dlaczego tak się dzieje? Moim zdaniem społeczeństwo potrzebuje oderwania się od typowego konsumpcjonizmu. Myślenie nastawione tylko na biznes nie jest już wcale modne. Ludzie potrzebują szerszego spektrum działania i myślenia – robiąc coś lub kupując, chcą wiedzieć, że jest to wartościowe i przynosi wartość innym. Nie dotyczy to tylko osób niepełnosprawnych – można zauważyć, że wśród ludzi wzrasta świadomość proekologiczna, gdyż nie tylko segregujemy śmieci, ale też starannie wybieramy produkty, które powstawały z myślą o naturze.

Łukasz, fot. FotoLidki

Czy w XXI wieku jesteśmy bardziej wrażliwi na potrzeby innych? Okazuje się, że tak. Już w pierwszej połowie XX wieku powstała ciekawa idea: Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (ang.CSR). Jest to koncepcja, według której przedsiębiorstwa uwzględniają interesy społeczne. W przypadku osób niepełnosprawnych polega to na przeciwdziałaniu ich dyskryminacji na rynku pracy. Ten trend obecny już od kilkunastu lat na zachodzie, teraz idzie wielkimi krokami do nas i powoli zaczyna zbierać swoje żniwa.

Łucja, fot. ZB

Ponadto, branża modelingowa przechodzi aktualnie ogromną metamorfozę. Pożądane są osoby o wyjątkowej, niespotykanej urodzie, a nawet szczególnie inne niż wszyscy. Takie spojrzenie na modę spowodowało pojawienie się w tej branży osób niepełnosprawnych, takich jak: Debbie van der Putten, Viktoria Modesta Moskalova czy Chantelle Brown-Young. Osoby te uznawane są za ikony mody XXI wieku.

Mirek, fot. ZB

W modzie nie ma niczego stałego. Cały czas zachodzą pewne zmiany. Myślę, że walka z dyskryminacją i umożliwienie osobom niepełnosprawnym realizowania się w modelingu, to zmiana, z której świat mody może być dumny. Warto docenić ludzi i przedsiębiorstwa działające według zasad CSR . Szerzenie tolerancji, likwidowanie barier myślowych, akceptowanie „innych” niż my – to sprawy ogromnie ważne w dzisiejszych czasach. Idea CSR daje nadzieję na lepsze jutro, na lepszą przyszłość naszych dzieci.

Iga, fot. ZB

Tekst: Joanna Nowak/ red.Patrycja Michalik